VEITSCH ALPE - náhorní plošina v rakouském Štýrsku

VEITSCH ALPE - náhorní plošina v rakouském Štýrsku

Toto pohoří bylo pro nás zatím neznámou krajinou pozorovanou z okolních masivů jako jsou Hochschwab, Rax či Schneeberg. Všechny tato horstva jsou si, charakterem náhorní vápencové krajiny, se strmě spadajícími okraji velmi podobná. Pohoří je ideální pro přechod na sněžnicích, a tak druhý lednový víkend 2008, po nespoutaném svátečním přežírání, byl tím pravým časem pro návštěvu.

Do masivu jsme se vypravili dvěma auty, a proto bylo nasnadě využít toho a nechat vozy každý na jiné straně pohoří. Výstup jsme začali od jihu od hotelu Scheickl (1154 m). Odtud vede po okraji sjezdovky značená cesta č. 465. Sic v plné sezóně, ale sjezdovky zely prázdnotou. Pár nadšenců vychutnávalo perfektně připravený svah a slunečné počasí s modrou oblohou nad hlavou. Pokukování po lyžařích a pár historek dalo zapomenout, do jak prudkého se vláčíme kopce. To už ale vycházíme u konečné sedačkové lanovky a směřujeme na jižní hřeben vrcholu Hohe Veitsch. Cestou Teufelssteig stoupáme ve slehlém sněhu vzhůru v serpentinách. Asi po dvou hodinách výstupu jsme u chaty Graf Meran Haus (1836 m). Je zavřená tak se ubytováváme ve winterraumu se dvěma patrovými postelemi, lůžkovinami a stolem. Tak akorát pro tři lidi. Vaříme, klábosíme u kořalky a pivka a za úplného bezvětří sledujeme fascinující západ slunce.

západ slunce

západ slunce

Ráno velmi neradi opouštíme luxusní příbytek a jdeme přímým výstupem na vrchol Hohe Veitsch – 1982 m. Na vrcholu je mohutný dřevěný kříž a vrcholová kniha. Rozhledová růžice nám prozrazuje, že vidíme i 190 km vzdálený Triglav a 100 km od nás ležící Grosser Priel je doslova jak na dlani. Absolutní jasno a teplota kolem – 5°C. Podél nepravidelného tyčového značení pokračujeme náhorní planinou k polaně Seebodenhütte (1810 m). Zde spočineme a užíváme si silného zimního slunce. Následuje sestup do sedla mezi vrcholy Predigstuhl (1788 m) a Sperrkogel (1716 m) a dále strmý výstup na druhý z nich, který se prezentuje zejména z východu pěknou siluetou. Přesně po ostří hřebene sestupujeme do dalšího sedla a vystupujeme na nižší Ramkogel. Odtud traversem skalních stěn dojdeme na polany Veitschalmhütten (1451 m). Pohled do mapy nám však prozradil, že sestup sem byl zbytečný, že odbočku k sestupu z masivu na sever jsme již minuli.

Hohe Veitsch - 1982m

Hohe Veitsch (1982m) a mohutný dřevěný kříž

Vracíme se proto na 20 min. vzdálené rozcestí a sestupujeme dlouhým traversem ve tvrdém firnu (ve sněžnicích krajně nepříjemný) k zavřené chatě Ebenhütte (1444 m). Zde v myšlence, že si sestup urychlíme a zkrátíme, pouštíme se dolů soutěskou Siebengraben. Pozvolná cesta rychle ubíhá než dojde k první vážné pžekážce. Je jím 15 metrová stěna, kterou není možné standardním způsobem překonat. Pouštíme se tedy do nesnadného traversu 45° sněhového svahu s následným asi 20 metrovým sjezdem s prudkostí kolem 70°. Jen zázrakem vše dopadá dobře a nám začíná být jasné, že tudy to bude velmi těžké projít. Kaňon se zužuje a my přicházíme již za šera k dalšímu asi 10 metrovému zlomu, který již není možné ani obejít. Stmívá se, a tak se rozhodujeme postavit stan přímo v kaňonu o šířce kolem 2,5 metru. Noc je velmi dlouhá plná přemýšlení co bude druhý den. Navíc musíme čekat na světlo, takže vstáváme po nekonečných 14 hodinách v 7:00.

Ráno moudřejší večera, a tak se rozhodujeme o pokus návratu přes první hank k chatě Eben Hütte. Po asi 20 minutách boje o život ho překonáváme a mlčky, ale šťastni postupujeme až k chatě. Značka u chaty v nás probudí dobrou náladu. Sestupujeme striktně podle nich. Jenže v oblasti lovecké chatky v lese několikrát ztrácíme značení a jeho hledání nás velmi zdržuje. Návrhy o zkrácení různými kotli již nikdo nepodává. Nakonec po 3 hodinách scházíme do obce Mürzsteg (803 m). Za obcí stojí druhé auto, tak se nezdržujeme a vyrážíme domů.

Pohled na celý masiv z vrcholu Sperrkogel 1716m

Pohled na celý masiv z vrcholu Sperrkogel (1716 m)

Nadmořská výška: 1982 m.n.m.
Pohoří: Mürtzsteger Alpen
Oblast: Steiermark, Rakousko
Výstup: od hotelu Scheickl – 1145 m.n.m., od jihu
Obtížnost: 1 – snadná šlapačka
Kolika denní výprava: 4
Celkem km: 18,55 km
Celkem převýšení: 2400 metrů celkem / 837 metrů z vých.bodu
Na těžko: 100%
Datum výstupu: 9.1. – 12.1. 2008
Zapsal a uskutečnil: supervht.comPřečteno: 8248× | Autor: Supervht.com | Publikováno: 2. 3. 2008

Komentáře

Nový komentář

 
© 2008-2011 World-Adventure CZ, created by Xone CZ, 0.0313
Reklama: Goldfinger porcelán nabízí originální porcelánové hrnky, konvice, soupravy a keramiku