Ohrid a Ohridské jezero

Ohrid a Ohridské jezero

„Makedonské moře“, takto hrdě nazývají obyvatelé vnitrozemské Makedonie svoje největší jezero. A skutečně mají být na co pyšní.

Ohridské jezero leží na jihozápadě Makedonie, je hraničním jezerem s Albánií. Plocha 358 km2 z něj dělá největší makedonské jezero a zároveň po Skadarském druhé největší na Balkáně. Je dlouhé 30 km, široké až 15 km a dosahuje hloubky 290 m. Honosí se celou řadou „nej“, kromě zmiňované velikosti, je také jedním z nejstarších jezer na světě. Jeho stáří se odhaduje na 3 – 4 miliony let a z tohoto pohledu se řadí do společnosti světoznámých jezer, jako jsou Tanganyika nebo Titicaca.

Zvláštností jezera je původ jeho vody. Žádný přímý přítok ve formě řeky nebo potoka tu nenajdete. Voda totiž přitéká do jezera dosud neprobádanou sítí podzemních kanálů pod dvoutisícovým pohořím Galičica z Prespanského jezera, na ohridské straně pak vyvěrá v podobě mnoha pramenů. Ohridské jezero je celé obklopeno horami. Horské štíty společně s jedinečnou tmavě modrou barvou vodní hladiny vytvářejí jedinečnou scenérii. Tu ještě umocňuje množství historických památek na březích jezera.

kostel sv. Sofie

Ohridské jezero je domovem celé řady endemických ryb. Tak například dva druhy pstruhů, letnica a belvica, na žádném jiném místě na světě nenajdete. A neopomenutelným obyvatelem jezera je úhoř, jehož makedonské jméno nese vesnice Struga. Právě ve Struze pak opouští voda Ohridské jezero, už jako řeka Crni Drin.

Jméno dalo jezeru město Ohrid ležící na jeho břehu. Z hlediska turistiky je padesátitisícový Ohrid nejvýznamnějším městem Makedonie, předčí i hlavní město Skopje. Během letních měsíců směřuje do Ohridu nespočet turistů, především tuzemských a ze států bývalé Jugoslávie, hlavně Srbska. Pro západní návštěvníky ještě Ohrid objeven nebyl, díky čemuž si zachoval balkánský ráz, i když snaha vyrovnat se přímořským letoviskům je patrná na každém kroku.

Archeologický průzkum odhalil, že Ohrid je jedním z nejstarších osídlení v Evropě. Poprvé je jeho existence zmiňována v řeckých dokumentech z roku 353 př. n. l. Tehdy se ještě Ohrid jmenoval Lychnidos, což v překladu znamená „město světla“. Svoje současné jméno získalo město až v roce 879 a pravděpodobně vychází z makedonského „vo hrid“, tedy „město na kopci“.

socha Konstantina a Metoděje

Starodávný Lychnidos se pyšnil mnoha antickými památkami. Nejznámější z nich, antické divadlo, se využívá dodnes. Dnešní tvář města vznikala mezi 7. a 19. stoletím. Během byzantského období se Ohrid stal kulturním i ekonomickým centrem regionu a v 9. století zde vznikla první slovanská univerzita. Založili ji sv. Klement a sv. Naum, žáci nám dobře známých věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Konstantin a Metoděj měli pro makedonskou kulturu stejně velký význam jako pro českou a Makedonci na jejich přínos rozhodně nezapomněli, o čemž svědčí třeba jejich socha na ohridském nábřeží. Sv. Klement se pak stal patronem města a byl mu zasvěcen jeden z největších pravoslavných kostelů ve městě. Jméno sv. Nauma pak nese krásný klášter na skále nad jezerem, vzdálený asi 20 km od Ohridu.

Za byzantské éry bylo město proslulé svými kostely, bylo jich totiž 365. Na každý den v roce tedy připadal jeden kostel nebo klášter. Mezi nimi i stavby, které jsou dodnes chloubou města. Kromě již zmiňovaného kostela sv. Klementa je to i kostel zasvěcený sv. Sofii a asi nejznámější symbol města, malý kostelík sv. Jovan – Kaneo na útesu nad jezerem, který je snad nejfotogeničtějším objektem v širokém okolí. Další významnou dominantou je pevnost, kterou nechal nad městem v 11. století postavit nejvýznamnější středověký makedonský vládce Samuel.

Ohrid je skutečnou perlou Balkánu a rozhodně stojí za návštěvu.

Více fotografií z Ohridu a okolí.

Může se hodit:

Dne 23. 2. 2006 Makedonie jednostranně zrušila vízovou povinnost pro občany ČR. Toto opatření umožňuje českým občanům vstup a pobyt na území Makedonie po dobu nejvýše 90 dnů. O aktuální situaci lze získat informace buď na našich stránkách nebo na stránkách ministerstva zahraničí www.mzv.cz.

Doprava:

Letecky – nejjednodušší přímou linkou Praha – Skopje společnosti ČSA, létá několikrát týdně

Autobusem nebo vlakem – přímá autobusová ani železniční linka z ČR do Makedonie v současnosti neexistuje, státy sousedící s Makedonií mají pravidelné spojení do Skopje, nejjednodušší je spojení přes Bělehrad, tam se lze dostat vlakem (přes Budapešť, přímá linka není) i autobusem (přímé spojení Praha – Brno – Bělehrad). Další možností je cesta přes bulharskou Sofii. Sofie i Bělehrad mají přímé spojení do Ohridu.

Vlakové spojení má i Řecko (Thesalloniki).

Ubytování:

V Ohridu je několik hotelů, to pro ty náročnější. Jinak je možnost ubytování v kempu na břehu jezera, několik kilometrů od Ohridu směrem na albánské hranice, resp. SV. Naum. Velmi výhodné je pronajmout si pokoj v soukromí (tzv. sobi). Pronajímáním pokojů si přivydělává většina ohriďanů, cena záleží na domluvě, začíná na 5 Euro/osoba/den. V sezóně se shlukují u autobusového nádraží, přijedete-li autobusem rozhodně vás někdo s nabídkou ubytování osloví.

Přečteno: 10781× | Autor: Zdeněk Šmitka | Publikováno: 8. 5. 2006

Komentáře

Nový komentář

 
© 2008-2011 World-Adventure CZ, created by Xone CZ, 0.0284
Reklama: Goldfinger porcelán nabízí originální porcelánové hrnky, konvice, soupravy a keramiku