Národní park Galičica

Národní park Galičica

Mezi Ohridským a Prespanským jezerem v pohoří Galičica, které je součástí horského pásma Sara-Pind, na jihovýchodě Makedonie přímo na hranicích s Albánií byl v roce 1958 vyhlášen stejnojmenný národní park – NP Galičica. Jedním z důvodů jistě byla vyjímečně krásná příroda s velkým množstvím různorodé a endemické flory a fauny.

Národní park zahrnuje také oblasti kolem břehů obou jezer, celkově se rozkládá na 227 km2. V pohoří Galičica naleznete jak hluboká údolí, tak i vrcholy vyšší než 2000 m nad mořem. Zvlášť z nejvyšších vrcholů, jako např. Magaro (2254m), budete mít nekonečné výhledy na obě jezera. V horách je také množství jeskyní – připomínky doby ledové, některé z nich se místní snaží zpřístupnit i turistům. Další zajímavostí je nepochybně fakt, že voda z Prespanského jezera se pod celým pohořím dostává do jezera Ohridského, které je přibližně o 150 výškových metrů níže.

Jedinečné prostředí NP Galičica se zachovalou přirozenou florou několika ekosystémů, nalezli byste zde více než 800 druhů rostlin, z nich některé endemity (konkrétně zatím jedenáct objevených druhů) rostou pouze na svazích pohoří Galičica. Také je zde více než 1600 různých druhů motýlů – což se zdá až neuvěřitelné vzhledem k vcelku malé rozloze parku. V Ohridském jezeru jsou některé endemické druhy šneků a několika ryb – např. pstruh plastica, který je v Makedonii přísně chráněný, přesto se na albánské straně jezera stále loví. Žije zde také velké množství ptáků, přes 120 druhů, např. kormorán velký, volavka a na Prespanském jezeře údajně snad i několik pelikánů.

Podnebí je vnitrozemské, ovšem ovlivněno velkým množstvím vody od Prespanského a Ohridského jezera a zároveň i horkým středomořským podnebím, které prostupuje přes relativně nízko položená horská sedla v Albánii.

Kromě nepopiratelně krásné přírody má tento park několik významných kulturních památek. Velké množství kostelů a klášterů jsou umístěny na svazích národního parku tak jako klášter Sv. Naum na pobřeží Ohridského jezera, Sv. Bogorodica Peštanska a Sv. Stefan, kostely St. Ilia v Elesani a Sv. Bogorodica ve Velestovu právě tak jako bazilika Sv. Gorgia. Za návštěvu určitě stojí také vesnice Konjsko se specifickou venkovskou architekturou.

Přečteno: 8598× | Autor: Pavel Dostál | Publikováno: 26. 3. 2006

Komentáře

Nový komentář

 
© 2008-2011 World-Adventure CZ, created by Xone CZ, 0.0158
Reklama: Goldfinger porcelán nabízí originální porcelánové hrnky, konvice, soupravy a keramiku